Podróż autokarem z dzieckiem

14 kwietnia 2021

Wielu rodziców obawia się wybrania się w dłuższą podróż autokarem z dzieckiem. Kilkugodzinny przejazd można jednak zaplanować w taki sposób, aby był przyjemny dla dorosłego a dla małego podróżnika stał się niezapomnianą przygodą. Do takiej wyprawy należy się jednak odpowiednio przygotować.

Dokumenty

Już na etapie planowania wyjazdu warto sprawdzić jakie dokumenty potrzebne są do przekroczenie granicy. W strefie Schengen każdy podróżny musi posiadać dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Koniecznie należy również sprawdzić datę ważności posiadanego dokumentu.

Wymóg posiadania dowodu tożsamości dotyczy nie tylko dorosłych ale także małych dzieci a nawet niemowląt. Przy wyjazdach do krajów nie należących do strefy konieczne jest sprawdzenie czy nie należy posiadać wizy.

Bagaż dziecka

Dziecko, podobnie jak każdy pasażer, ma prawo do posiadania swojego bagażu podręcznego. Rodzic powinien zadbać, by znalazły się w nim rzeczy mogące umilić małemu podróżnikowi kilkugodzinny przejazd. Warto zabrać przekąski, niegazowaną wodę do picia oraz kilka ulubionych zabawek. Starsze dziecko ucieszy się z bloku i kilku kredek, natomiast niemowlę z chęcią pobawi się gryzakiem-grzechotką. Podróż autokarem trwa często kilka godzin, więc zadbajmy również o komfort współpasażerów i zostawmy w domu zabawki grające lub wydające głośne dźwięki.

Miejsce i fotelik

Jeśli przewoźnik udostępnił możliwość wyboru miejsca warto posadzić dziecko przy oknie. Obserwowanie zmieniającego się krajobrazu zajmie na jakiś czas małego podróżnika – szczególnie jeśli przejazd wiąże się np. z pokonywaniem dróg w górach.

Przed podróżą warto upewnić się czy przewoźnik zapewnia fotelik dla dziecka. Czasami obowiązek ten ciąży na opiekunach. Montaż na siedzeniu również musi zostać dokonany przez osobą z którą dziecko podróżuje.

Zniżki

Część przewoźników oferuje specjalne bilety ulgowe dla dzieci. Zazwyczaj nieletni podzieleni są na dwie kategorie: <12 oraz 13-26 lat. Wysokość zniżek zależy od przewoźnika i może się zmieniać. Niektóre akcje promocyjne wykluczają możliwość nadania zniżki, dlatego warto sprawdzić który wariant jest korzystniejszy.